Споживачам – Інформація – Що таке енергетичні одиниці
Скільки енергії виділилось під час згоряння використаного об'єму природного газу? Інакше кажучи, скільки у спожитих кубах МДж, кВт*год, Гкал? Споживачі зможуть самостійно розрахувати, скільки енергії затрачається на обігрів газом будинку чи приготування їжі.
Витрати природного газу визначаються у кубометрах, проте споживається газ саме для виділення теплової енергії.
Що таке обсяг енергії природного газу .
Об’єм природного газу – кількість газу, виміряна вузлом обліку природного газу (або визначена за нормами споживання, граничними обсягами, розрахунковим методом тощо). Це звична для споживача величина об'єму. Виражається у кубічних одиницях - куб.м, (м3).
Обсяг енергії природного газу – кількість теплової енергії, яка виділяється під час повного згоряння виміряного (визначеного) об’єму природного газу. Може вимірюватись у різних енергетичних одиницях - МДж, кВт*год, Гкал.
Аби визначити обсяг енергії, знаючи об’єм, потрібно:
Крок 1: Привести виміряний (визначений) об’єм газу до стандартних умов.
У різні пори року звичайний побутовий лічильник може по-різному рахувати енергоресурс. Це пов’язано з фізичними властивостями газу: за нижчої температури - стискатись, а за вищої - розширюватись. Тому для коректних розрахунків, його приводять до стандартних умов.
Стандартні умови - це умови, за яких газ обліковується при температурі 20 градусів за Цельсієм та абсолютному тиску 760 мм рт. ст.
Для приведення об’єму газу до стандартних умов застосовуються помісячні коефіцієнти коригування показань лічильника, які залежать від температурних режимів для певного регіону із врахуванням місця розташування лічильника газу. Ці коефіцієнти визначаються за спеціальною Методикою, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики №116 від 26.02.2004 р..
Щоб привести виміряний (визначений) об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт.
Vc =V × K, де
V – об’єм газу, виміряний лічильником, м3
K – коефіцієнт для зведення до стандартних умов
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м3
Крок 2: Визначити (дізнатись) середньозважену вищу теплоту згоряння.
Вища теплота згоряння визначається у результаті лабораторного дослідження складу газу. Цю інформацію Оператор ГРМ оприлюднює на свєму офіційному сайті.
Усі Оператори ГРМ мають розробити, затвердити та оприлюднити на своїх сайтах інформацію про усі наявні маршрути транспортування газу з однаковими фізико-хімічними показниками (тобто однакової якості) - від газорозподільної станції (чи декількох станції) до газифікованого населеного пункту чи навіть конкретного багатоквартирного будинку (якщо в межах населеного пункту газ до споживачів надходить з різних джерел та різної якості).
За кожним таким маршрутом для розрахункового періоду обчислюватиметься середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу Hcз. Інформація про розмір середньозваженої теплоти згорання газу за маршрутом його переміщення Оператор ГРМ щомісяця оприлюднюватиме на своєму сайті. Також ця інформація зазначатиметься в особистому кабінеті та в рахунках.
Тож споживач зможе дізнатись маршрут для своєї адреси та середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу Hcз для цього маршруту для кожного місяця (розрахункового періоду).
Крок 3: Розрахувати обсяг енергії.
Щоб розрахувати кількість спожитого газу в енергетичних одиницях, необхідно об’єм, приведений до стандартних умов, помножити на середньозважене значення теплоти згорання газу:
E =Vc × Hcз, де
E – обсяг (кількість) енергії газу, кВт*год
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м3
Hcз – середньозважене значення вищої теплоти згорання газу, кВт*год/м3.
Порівняти обсяг енергії в різних одиницях можна за співвідношеннями:
1 кВт·год = 0,859845·10-3 Гкал
1 кВт·год = 3,6 МДж
Інформацію про обсяг спожитої енергії в різних одиницях згодом можна буде дізнатись з рахунку та в особистому кабінеті.