(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

02 Серпень 2019

Чому будинки кременчужан знаходяться у стані газової небезпеки, та як цьому запобігти?

Вже третій рік підприємство ПрАТ «Кременчукгаз» бореться із однією важливою проблемою, яка може загрожувати безпеці громадян.

Мова піде про технічну експлуатацію внутрішньобудинкових газорозподільних мереж, зокрема у багатоквартирних будинках.

Зараз працівники «Кременчукгазу» не можуть повністю забезпечувати таку техексплуатацію, як того вимагає Закон України. Це сталося тому, що раніше ця послуга входила до тарифу і техобслуговування газових мереж у будинку проводилося за цей рахунок. Але потім послугу виключили з тарифу, змусивши споживачів самостійно дбати про свою газову безпеку.

Зараз це питання викликає значні труднощі і нерозуміння, бо багато людей навіть не знало про такі зміни, аж доки не залишилося без газу через аварійні ситуації.

Тому сьогодні ми вирішили розповісти вам детальніше про ці зміни та це нерозуміння, що виникає з боку споживачів і місцевої влади, та про те, як їх можна уникнути і зробити місто безпечним.  

Словник-довідник

Щоб вам легше було зрозуміти про що йтиме мова, ми уклали невеликий спрощений словник.

Технічна експлуатація – це технічне обслуговування мереж, ремонти, реконструкція, а також перевірка і огляд мереж з газоаналізаторами. Виконується за окрему від тарифу плату. Технічна експлуатація, це коли наше підприємство бере повну відповідальність за газопровід. Закон також передбачає, що якщо технічна експлуатація та поточний ремонт внутрішньобудинкових газорозподільних мереж не забезпечуються, то, згідно правил безпеки, розподіл газу в такий будинок припиняється. Якщо будинок має 1,5-2% загазованості – його потрібно евакуювати.

Технічне обслуговування – одна із складових техексплуатації – перевірка та усунення неполадок, виконується за окрему від тарифу плату один раз на рік. Раз на 3 роки – техобслуговування газової плити.

Ремонт (поточний чи капітальний), реконструкція внутрішньобудинкових газових мереж – виконується за домовленістю з підписанням акту виконаних робіт за окрему від тарифу плату.

Наразі всі ці роботи не входять до тарифу, саме тому, споживачам, або юридичним представникам споживачів потрібно підписати Акт розмежування балансової належності, та Договір на експлуатацію, щоб ми змогли подбати про газову безпеку їхніх будинків.

Договір на експлуатацію внутрішньобудинкових газорозподільних мереж підписується на підставі Акту розмежування. Тобто – перший підписується Акт, а потім Договір, бо у Договорі повинен бути перелік обладнання, яке ми беремо на експлуатацію.

Без проведення технічного обслуговування (а відповідно без підписаного Акту та Договору) ми зобов’язані перевірити будинок на витоки газу і якщо вони є – перекрити подачу газу в будинок, доки проблема не буде усунута.

Спочатку витоки усуваються на спільній сумісній власності, а тоді йде перевірка по квартирах. Відбувається це в рамках Закону, з попередженнями і графіком у всіх інстанціях.

Проте у Кременчуці є проблема, і починається вона з підписання Актів розмежування балансової належності. Багато споживачів, в тому числі і частина місцевих депутатів, які намагаються допомогти людям розібратися з їх проблемами, не розуміють, де у будинку є спільна сумісна власність, а де власність ПрАТ «Кременчукгаз». Відповідно через це представники споживачів і не хочуть підписувати Акти, що призводить до газової небезпеки у будинку, або припинення розподілу газу у нього.  

Як було раніше?

Як розповів заступник голови Правління ПрАТ «Кременчукгаз» з комерційних питань Ігор Федоричев, у вересні 2015 році в Україні прийняли новий Кодекс газорозподільних систем, а трохи раніше прийняли оновлені правила безпеки.

- Майже весь 2016 рік у нас ще були в тарифі невеликі кошти на технічне обслуговування, тому ми ходили і перевіряли будинки. Але у грудні 2016 року при затвердженні нових тарифів, кошти на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газорозподільних мереж виключили з тарифу на розподіл природного газу. І хоча нормативно-правова база дозволяла нам брати за техобслуговування гроші із споживачів вже з вересня 2015 року, поки ці кошти були в тарифі, ми їх зі споживачів не брали. Але коли їх з тарифу зняли, ми перестали виконувати там роботи, а правила безпеки нас зобов’язують повідключати всі будинки, де не проведене технічне обслуговування (і багатоквартирні і приватні). В той же час, згідно з законом, забезпечити технічне обслуговування мають власники будинків, - коментує Ігор Федоричев.

За словами фахівця, Договір на це обслуговування укладається з ОСББ, або з управляючою компанією.

- У нас часто бувають робочі зустрічі з мешканцями будинків і після розмов з нами вони приходять до висновків, що треба підписувати договори, проводити обстеження. Але деякі депутати використовували це питання кажучи, що це не потрібно робити, - каже Ігор Федоричев.

Нещодавно ПрАТ «Кременчукгаз» навіть направило листа-відповідь в мерію міста з детальними роз’ясненнями законів, які регулюють це питання і з проханням повідомити цю інформацію депутатському корпусу.

Чому виникають непорозуміння у питанні Актів розмежування балансової належності?

Як каже Ігор Федоричев, такі проблеми виникають найперше тому, що нормативної бази і законів, які якимось чином регулюють статус багатоквартирних будинків, дуже багато і  кожен їх читає по-своєму.

- Закон про ОСББ ми бачили, Закон про ЖКГ, ми бачили, у травні до нього внесли зміни, Кодекс газорозподільних систем ми теж бачили. Також є закон України про особливості управління багатоквартирним будинком. Про цей закон мало хто чув, але він чинний і діє. Наш газопровід, як газопровід оператора газорозподільчих мереж (ГРМ) насправді закінчується на вході у будинок, на першій засувці. Там  закінчується наша зона обслуговування, наша балансова належність. Але це теж є спірним питанням на сьогоднішній день. Тому, що у цих багатоквартирних будинках виконавчої і технічної проєктної і технічної документації на сьогодні майже не існує, - каже фахівець.

За словами пана Ігоря, багато років тому, коли мережі тільки підключалися, документація часто нікому не була потрібна.

- Проєкти якщо й залишилися, то в якихось архівах, але техдокументації практично немає.  Сьогодні, якщо розбиратися, оператор ГРМ обслуговує відповідно до зони здійснення ліцензованої діяльності, затвердженого НКРЄ КП тарифу. У нас є певні газопроводи, які знаходяться у нашому паспорті підприємства і на них ,звісно, встановлюється тариф на обслуговування. Тепер щодо багатоквартирних будинків. Газопровід у кожного споживача в квартирі належить йому особисто – це його особиста власність. А той газопровід, який іде від тої засувки і до першого крана в квартирі – (стояки та ін.) – це все є інженерно-технічна споруда об’єкта архітектури - будинку. Точно так само, як внутрішня електрична мережа, або каналізація, ліфт і подібне. Ця архітектурна мережа не може існувати без будинку, як і будинок не може існувати без неї, - коментує Ігор Федоричев.

І як виявилося, основне питання, в якому блукають люди – і споживачі, і місцеві органи влади та самоврядування, і експлуатаційні організації, управляючі та інші – кому належить цей газопровід від засувки до першого крану в квартиру?

Балансова належність і власність – це зовсім різні речі

Як коментує Закон України про особливості управління багатоквартирними будинками пан Ігор, цей газопровід, так само як і водопровід, і каналізація, електромережа, ліфти, сходи, перила, дах під’їзду – все це майно належить власникам цього будинку - квартир на правах спільної власності. Це чітко визначено законом України про особливості управління багатоквартирними будинками.

- Ми часто буваємо на зустрічах і зборах, і виявляється, що депутати і споживачі не знають цієї інформації. Головна проблеми – хто має сплачувати за обслуговування цієї спільної власності. Тому відкриваємо Закон і читаємо – пункт 3 статті 19 Закону України про житлово-комунальні послуги. «Для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання, оператори газорозподільної системи здійснюють технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у житлових будинках», тобто, це робимо ми – ПрАТ «Кременчукгаз». Це також підтверджено Кодексом газорозподільних систем – внутрішньобудинкові газорозподільні системи обслуговує виключно оператор ГРМ на підставі договору про експлуатацію, - коментує Ігор Федоричев.

Як вказано у Законі, види робіт, які входять до такого технічного обслуговування у житлових будинках визначаються центральним органом виконавчої влади, це є правила безпеки систем газопостачання. Перелік робіт затверджений відповідним наказом.

- Далі в Законі говориться «Представник оператора ГМР має право доступу до житла чи іншого об’єкта нерухомого майна для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у будинку у порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, встановленому законодавством.  Ремонт внутрішньобудинкових систем газопостачання у житлових будинках, окрім робіт, які входять до технічного обслуговування здійснюється за рахунок власників, співвласників такого житла, в тому числі і багатоквартирних будинків, відповідно до кошторису, поданого оператором ГР системи, або іншим суб’єктом господарювання, який має дозвіл» - коментує Закон фахівець.

Тобто, техогляд цих мереж має проводити оператор ГРМ (у нашому випадку ПрАТ «Кременчукгаз»), але за рахунок співвласників. Це вказано у Законі, прийнятому Верховною Радою.

- Відповідно до Закону про здійснення права власності в багатоквартирному будинку, часто постає питання про підписання Акту розмежування балансової належності. У ЖЕКу кажуть – ми не підпишемо, в управляючій компанії – ми теж не підпишемо і так далі. Люди стають заручниками цієї ситуації. І з ними ж і депутати – які цього всього не знають. Якщо у цього будинка є балансоутримувач або управитель -  ЖЕК, ОСББ, тут питань  нема – є юридична особа, і в Кодексі написано, що відповідний договір має бути укладений з  власником (балансоутримувачем, орендарем, управителем). З тим, хто має юридичний статус відповідальності за цей будинок. Проте люди мають і повне право взагалі нікого не наймати, - каже Ігор Федоричев.

Спільне майно у багатоквартирному будинку

Відповідно до Закону про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку, співвласник багатоквартирного будинку, це власник квартири, або нежитлового приміщення будинку. Якщо у нього є сертифікат на нерухомість у цьому будинку, то він є співвласником цього будинку. Тому ця газова труба, що всередині будинку – це спільне майно, теж належить йому, як співвласнику.

- «Спільне майно – це приміщення багатоквартирного будинку загального користування, в тому числі і допоміжні – несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення». А газова труба зазвичай обслуговує близько 100 квартир у будинку. «А також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також право на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія» (навіть земля належить цим людям), - коментує фахівець.

Завдяки Закону ми знаємо, що кожен мешканець, який має своє житло у багатоквартирному будинку, є співвласником будь-якого технічного, архітектурно-будівельного майна на правах спільної власності всього будинку, в тому числі і землі.  Щоб бути точними згадаємо, що «суб’єкти права власності багатоквартирного будинку – власники квартир чи нежитлових приміщень є власниками спільного майна багатоквартирного будинку. Про це свідчить 4 Стаття Закону про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку.

Як говорить Статті 5 -7 цього ж закону – «спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників. Співвласники зобов’язані забезпечити належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку. Мають забезпечувати технічне обслуговування та в разі необхідності, проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку».

- Закон зобов’язує людей належно утримувати майно та забезпечувати технічне обслуговування. На даний момент більшість людей у місті його не забезпечує, вони не уклали договір з організацією, яка має право здійснювати такі роботи з експлуатації внутрішньобудинкового газопроводу. Люди спільно порушили закон, - каже фахівець.

Хто може підписати Акт розмежування і укласти Договір на техобслуговування?

За словами Ігоря Федоричева, будинки у Кременчуці є різні – є ті, що відносяться до ЖЕКу, є ОСББ, а є такі, які не відносяться ні до тих, ні до інших.

Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласником – це 1 абзац 9 Статті. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю, або ОСББ, або асоціації ОСББ.

За Статтею 10 «співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах, у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку, утворене ОСББ, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом що регулює діяльність ОСББ. Тобто, у ОСББ є свій статут, у якому все прописано, який вони приймали на загальних зборах і вони діють виключно на підставі цього статуту. До повноважень зборів співвласників належать прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, стосовно ремонту, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт».

- Рішення вважається прийнятим зборами співвласників багатоквартирного будинку, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень будинку. Не 75% квартир чи людей – а 75 % м2. Багато хто плутає цю інформацію, навіть депутати. Рішення зборів співвласників оформляють протоколом з підписом присутніх учасників зборів, - каже фахівець.

Варто зауважити, що управління також може здійснювати і співвласник, без ОСББ, ЖЕКу. Якщо наприклад потрібно укласти договір на обслуговування внутрішньобудинкових мереж, співвласники можуть обрати найбільш активного співвласника та оформити його через протокол на зборах офіційним представником в усіх інстанціях цього багатоквартирного будинку з правом підпису.

- Людина приходить з цим протоколом і пише – «прошу укласти Договір з цим будинком на технічну експлуатацію». Від імені співвласників підписала Договір, сплатила у банку на рахунок підприємства зібрані уповноваженою особою кошти і отримала безпечний дім і якісні послуги. Проблема Кременчука – ніхто не хоче брати на себе відповідальність. Проте техексплуатаційні роботи необхідні -  дозволяють уникнути витоків газу, зменшити появу аварійних ситуацій, - зазначає Ігор Федоричев.

Варто зауважити, що у Горішніх Плавнях більша частина співвласників будинків уже підписали Акти розмежування балансової належності. Що дозволить в подальшому більш оперативно укладати Договори та займатися профілактичними роботами і швидко реагувати на аварійні ситуації, якщо такі будуть.