(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

12 Серпень 2019

Газопостачання на Київській 63 у Кременчуці поновлено, але не всі вимоги законодавства враховані

8 серпня працівники ПрАТ «Кременчукгаз» провели всі технічні роботи і поновили газопостачання у аварійний будинок.

Нагадаємо, 6 серпня, жителі будинку за адресою Київська 63, вийшли ввечері на Київську трасу у Кременчуці і перекрили дорожній рух. Як виявилося – так люди протестували проти відключення газу у їх будинку.

Що сталося?

Як розповів начальник Департаменту обслуговування газорозподільчих мереж та споруд Євген Козлов на початку серпня працівники «Кременчукгазу» перевіряли за графіком технічний стан будинків на виявлення витоків газу.

Як виявилося, один із будинків (будинок на Вадима Пугачова 37) мав спільний газопровід із сусіднім будинком, яким і виявився будинок на Київській 63.

- Працювали ми згідно графіку, який був викладений на нашому сайті. Будинок Пугачова 37 у ньому значився, але Київської 63 там не було. Ми перевірили перший будинок на предмет витоків, стану зварювальних швів, кранів, лежаків, стояків і загалом газової системи всього дому, та виявили витоки газу. Але у зв’язку з тим, що це спільний газопровід, який постачає газ у 2 багатоквартирні будинки, наші працівники перейшли на перевірку і другого будинку.  Щоб зробити це, ми за тиждень до огляду розклеїли оголошення на під’їздах. Під час перевірки виявилося, що на Київській 63 аж 7 витоків газу, - розповідає Євген Козлов.  

За словами фахівця, витоки знайшли на кранах і стояках у під’їзді та на вулиці 63 будинку.

- Будинок аварійний. Будь-який витік – це аварійна ситуація, але різних категорій, в залежності від витоку. Варто зазначити, що ми не могли відключити окремо стояки, бо витоки були на самому крані. Тому довелося відключати весь будинок, щоб локалізувати аварійну ситуацію і усунути загрозу життю людей, - каже Євген Козлов.

Під час відключення працівники ПрАТ «Кременчукгаз» сповістили мерію міста – Службу допомоги мера і, власне, споживачів, що у них немає газу через аварійну ситуацію.

Чим небезпечні витоки газу?

Під час витоку газ може наповнити приміщення. Якщо це загазованість у межах газово-повітряної суміші від 5 до 15 %, то відбувається вибух. Якщо хтось зайшов у загазований під’їзд з цигаркою, увімкнув світло – все це може дати іскру, яка може призвести до вибуху. Наприклад 8 років тому у Дніпрі через вибух газу завалився цілий під’їзд, тоді газ під великим тиском ішов у квартири, навіть із закритих конфорок. У Кременчуці, на щастя, все було спокійно. Але в принципі у нас може статися подібна ситуація, - зауважує фахівець. 

Що відбувалося далі?

Для проведення регламентних робіт на газопроводі будинку, власникам запропонували укласти Акт розмежування балансової належності та Договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Адже, з 2016 року ця послуга вже не входить до тарифу та надається підприємством за окрему плату.

- Раніше це не була компослуга, а от в 2015 році було прийнято Закону Про ринок природного газу, Кодексу газорозподільчих  мереж, та в 2017 році вийшов Закон України про житлово-комунальні послуги, деякі його пункти вступили в дію з 1 травня 2019 року. От з цієї дати технічне обслуговування стало комунальною послугою.  Споживач зобов’язаний за неї сплачувати на основі Кодексу ГРМ, на основі Закону України про житлово-комунальні послуги і на основі Правил безпеки систем газопостачання, - розповідає Євген Козлов.

Частина людей не сприйняла ці зміни в законодавстві, і до кінця не розуміють про наслідки не виконання технічних регламентів на газопроводах. Тому і виникли суперечки з Кременчукгазом. 

- При обстеженні дійсно буди виявлені витоки газу. Відповідно, щоб не допустити катасторфи, оскільки це аварійна ситуація, ми були змушені перекрити розподіл газу. І при цьому ми не мали права запустити будинок,  навіть коли прибрали витоки і провели необхідні технічні роботи, доки у нас немає на руках Акту розмежування балансової належності і Договору на технічне обслуговування. Це прописано в Законі України про житлово-комунальне господарство, у кодексі ГРМ,  у Правилах безпеки систем газопостачання, - каже Євген Козлов.

Чого люди не захотіли підписувати Акт і Договір?

На сьогодні ЖЕКи, через зміни в Законі про житлово-комунальне господарство перестали вважати себе відповідальним за будинок. Як значиться у  Законі, спільні мережі являються власністю співвласників будинку – тобто, його жителів. Тому ЖЕК не підписує такі документи. І якщо не створено ОСББ – немає юрособи, що відповідає за цей будинок, то жителі надані самі собі. В таких випадках людям треба або створювати ОСББ, або вибрати уповноважену особу, затвердити її на зборах і надавати їй повноваження  заключати договори на виконання таких робіт безпосередньо з надавачами послуг, або через обслуговуючу компанію міста.

Втім, на Київські 63 люди не стали цього робити, а вирішили вийти на протести та перекрили трасу на Київ. Тривалі перемовини із споживачами і засідання у мерії міста не зрушили ситуацію з місця.

Тому 8 серпня, щоб зняти соціальну напругу, ПрАТ «Кременчукгаз» провело роботи з техогляду, усунуло всі витоки і подало газ у будинок.

- Поки що гострота знята, але масштаб проблеми дуже серйозний. Проблеми, які були на Київській 63 є по багатьом будинкам у Кременчуці.  Із  врахуванням гостроти ситуації ми пішли на витрати, і виконали всі технічні роботи. Але це не  є вирішенням загальної ситуації в місті. Це спільні проблеми споживачів, керівництва міста і підприємства. Акт та Договір так і не було підписано, хоча технічне обслуговування виконане в повному обсязі, - розповідає голова правління ПрАТ «Кременчукгаз» Богдан Оксененко.

За словами Євгена Козлова, ситуація дійсно надзвичайно серйозна. Загалом у Кременчуці нараховується майже 1500 будинків, у яких не проводився техогляд газових мереж з 2015 року. А все тому, що кошти на перевірку виключили з тарифу. Загалом зараз у Кременчуці підписано лише близько 20 Актів і Договорів. Тому місто фактично живе на пороховій бочці.