НОВИНИ

26 Лютий 2020

У ПрАТ «Кременчукгаз» викрали газу майже на 220 тис грн

Підприємство запровадило метод дублюючого обліку.

На початку маленька закордонна історія.

Нещодавно наш співвітчизник потрапив до Німеччини і, розглядаючи тамтешній лічильник газу, запитав: «Де на ньому пломби?».

У відповідь господарка-німкеня здивувалася: «А навіщо?!...»

Виходить, іноземці не крадуть газ у постачальників. А у нас тут опломбовані всі прилади обліку!

Є споживачі, які занижують показники газових лічильників

Фахівцям Департаменту обліку ПрАТ «Кременчукгаз» (ДОПГ) час від часу доводиться стикатися із таким явищем, як крадіжки газу з боку побутових споживачів. Загалом у зоні обслуговування підприємства 31 303 споживача, які користуються газом у власному будинку.

Звісно, серед них більша частина дисциплінованих платників, яким ми дуже вдячні за чесні стосунки.

Разом з тим, у контролерів виникають сумніви щодо чесності господарі деяких приватних осель, оскільки вони використовують значно менші обсяги  природного газу, хоча, за всіма розрахунками, повинні використовувати набагато більше.

Як розповіла керівниця Департаменту Олена Брутова, за дев’ятьма адресами в Кременчуці недоотримано 219 927 грн/рік. Можливі збитки протягом року лише за однією із адрес оцінюють у 36 000 грн. Недоотримання коштів ще по двох будинках становлять 30 000 грн і 28 000 грн.

«Встановлено, що в приватному будинку в неопалювальний період на одну особу необхідно 10,5 кубометрів газу для приготування їжі та підігріву води. А у деяких споживачів у опалювальний період обсяг використання газу становить 70 кубометрів на місяць для опалення будинку площею 148 кв м! У той час, коли для опалення приміщення такої площі за санітарними нормами необхідно хоча б 600-700 кубометрів», -  каже Олена Брутова.

Викрадачі газу наражають оточуючих на небезпеку 

В опалювальний період – із листопада до березня - фахівці Департаменту аналізують обсяги споживання газу кожного абонента. Якщо споживання значно занижене, то це обов’язково перевірять, навідавшись до домоволодіння. Контролери-обхідники обстежать підключені газові прилади, перевірять наявність котла для альтернативного палива.

«Якщо людина пояснює, що топить твердопаливним котлом, бо газ для неї дорогий, то мусить бути підтвердження, - розповіла інженерка Департаменту Лариса Гарагуля. - Ми бачимо, що людина не краде дійсно, якщо твердопаливний котел працює, у дворі є запаси дров чи іншого палива, димохідна труба закопчена. Є й інші ознаки. Подекуди бачимо, що літні люди тепло одягнені, бо в приміщенні невисока температура.

Тим часом, є споживачі, в яких обсяги споживання газу не підтверджують заявлену економію. Під час обстеження ми бачимо, що в будинку близько 30 градусів тепла, відсутній котел для альтернативного палива, споживання значно менше соціальної норми.  Із огляду на сумніви щодо правильного обліку спожитого газу ми перевіряємо прилади, розраховуємо соціальну норму (скільки б людина могла використати газу, згідно її опалювальної площі та приладів, якими вона користується). І виявляємо, що показники занижені, обсяги споживання на 60-70% менше за цю величину. Бачимо, що альтернативних опалювальних приладів немає, зокрема, дров’яного чи електричного котла, а споживачі користуються лише газом. Звідсіля й виникає припущення про можливий несанкціонований відбір газу».

Крім того, підключаючись прихованим методом і здійснюючи несанкціоновані врізки потайки у себе у дворі, такі люди здатні створити небезпечну ситуацію.  

Дублюючий облік

Проаналізувавши втрати та ризики, на підприємстві вирішили, що для здійснення контролю за обсягом природного газу варто встановити дублюючі вузли обліку (дублюючі ВОГ), згідно Кодексу газорозподільних систем. Такі лічильники розміщують на газопроводі поза межами домоволодіння.  Кожен із приладів обліку помістили у залізну скриньку на точці врізки за парканом перед входом у двір. Споживачів сповістили про це письмово під підпис, та пояснили про сумніви щодо обсягів спожитого ними газу.

Дублюючі лічильники фахівці ПрАТ «Кременчукгаз» встановили минулого року за шістьма адресами і почали здійснювати власний облік. Це будинки на Лашках, один в районі Хорольської та один в Піщаному. Всі помешкання площею від 100 до 200 кв м.

«Це дуже затратний метод – десятки тисяч коштувала лише проектна документація. Плюс самі матеріали. Ми витратили близько 100 000 грн», - каже начальник групи Департаменту обліку Дмитро Бакаєв про метод дублюючого обліку.

Новий метод покладає край несанкціонованому відбору газу

Порівнявши споживання газу за минулий і за цей рік, за однією із адрес фахівці ПрАТ «Кременчукгаз» виявили найпоказовіші результати.

«Середньомісячне споживання минулого опалювального періоду за цією адресою становило 70-80 куб м/міс. Тепер же дублюючий облік показав інші цифри: 400-450 куб м/міс, - підсумовує Лариса Гарагуля. – За двома іншими адресами після встановлення дублюючого приладу обліку, споживачі встановили котел для твердого палива. Таким чином ми припинили несанкціонований відбір газу.

Решта адрес дають більший обсяг, ніж минулого року. Зокрема,за однією із адрес минулого року споживання складало 1,4 – 1,6 куба на день. А зараз за дублюючим лічильником (за парканом) 12-13 кубів на день. Отож завдяки дублюючим ВОГ ми фіксуємо фактично спожиті обсяги газу».

Нові технології на порозі

За однією із адрес навіть дублюючий облік досі не допоміг виявити збільшення обсягу спожитого газу. Є припущення, що споживач може несанкціоновано відбирати газ із іншого газопроводу, оскільки навколо його будинку три гілки газопроводів.

Цього року в рамках інвестиційної програми для Департаменту обліку природного газу придбають вартісний прилад. За його допомогою можна знаходити несанкціоновані врізки у газопровід під землею. Таке дослідження дасть можливість виявити крадіжку та накладати санкції, згідно з Кодексом – донарахування за граничними нормами. Далі складатимуть акт, розриватимуть у землі трубопровід і перекриватимуть газопостачання.

Крадіїв чекають жорсткі санкції і справи з поліцією. Нагадаємо, раніше ми розповідали, що у збитку насамперед залишається викрадач – штрафи б’ють по кишені набагато більше, ніж справедлива оплата за спожитий газ.

Що ж, можливо, тоді, коли українці, незалежно від статусу та достатку, не намагатимуться обдурити одне одного, кожен із нас стане багатшим?...

КОНТАКТИ
Телефони
СЕРВІСИ