(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

21 Вересень 2020

Що насправді відбувається з ринком газу

Відкриття ринку газу — це великий крок для розвитку України. Першими, хто відчує ці переваги, стануть споживачі (БЛОГ).

Богдан Оксененко

Експерт газового ринку. Голова правління ПрАТ "Кременчукгаз", член Асоціації газового ринку України

Професійна діяльність. Експерт газового ринку. Голова правління ПрАТ "Кременчукгаз", член Асоціації газового ринку України.

Аналізую ринок газу України і світу, міжнародні стандарти, процедуру ціноутворення, аналізую та пояснюю законодавство в сфері газу.

Понад 14 років досвіду роботи в сфері газу.

Грудень 2002 – травень 2005 року – працівник ВАТ "Херсонгаз" (заступник голови правління, керуючий філією).

Лютий 2009 - теперішній час – голова правління ПрАТ "Кременчукгаз".

Під час роботи у ПрАТ "Кременчукгаз" став членом Асоціації газового ринку України, регулярно залучений до зустрічей та обговорень питань газового сектору. А також беру участь у зустрічах Energy Club з питань енергетики разом з іншими спеціалістами галузі. Нещодавно ПрАТ "Кременчукгаз" приєднався до Європейської Бізнес Асоціації (EBA).

Освіта. "Херсонський державний педагогічний інститут" – математичний факультет, вчитель математики та інформатики.

"Херсонський державний технічний університет" – факультет економіки підприємства, спеціальність – економіст.

В 2002 році отримав сертифікат САР (сертифікований бухгалтер практик).

Адже тепер обрати постачальника так само легко як вибрати мобільного оператора. Для цього потрібен лише невеликий пакет документів.

Умовно споживачів можна поділити на два типи: активні, які будуть з першого дня аналізувати ситуацію; та інертні, які не будуть нічого змінювати. За допомогою цієї реформи у активних з'являється більше можливостей для вільного переходу. Вони будуть обирати компанію з найбільш вигідною для них пропозицією.

У цей же час усі компанії перейшли на ринкові умови. Першочерговим фактором у боротьбі за споживачів стає ціна.

Проте чи можна вважати, що відкритий газовий ринок буде працювати?

Механізми реалізації цього переходу досі невідпрацьовані. Це може стати причиною утворення бюрократичних схем та монополізації газової промисловості. Розглянемо чому такий розвиток подій більше ніж можливий.

В Україні досі не сформований біржовий ринок природного газу як ресурсу. Раніше УкрГазВидобування гарантовано забезпечувало потреби населення газом, що видобувається в Україні. Наразі ж весь цей газ від УкрГазВидобування потрапляє в користування НАК “Нафтогазу України”. І всі інші компанії вимушені купувати газ вже у нього, за встановленими Нафтогазом цінами. Це створює простір і можливості для спекуляцій, а саме – для утворення штучного дефіциту ресурсу та самостійного формування ціни.

Залишається незрозумілим: як конкурувати компаніям у таких умовах?

Щоб уникнути цієї монополії, постачальникам необхідно дати змогу купувати газ в УкрГазВидобуванні напряму, через біржу. Це створить прозорі ринкові умови ціноутворення та справжню конкуренцію між компаніями. Ми неодноразово офіційно зверталися через Асоціацію газового ринку України до уряду про врегулювання питання продажу газу на біржі. Дуже сподіваємося на справедливе рішення.

В сучасному вигляді відкриття ринку газу нагадує чергову спробу показово виконати правові зміни для ЄС. Держава приймає такі рішення для асоціації, щоб отримати грошові транші. Тому, на жаль, сьогодні зміни у газовій промисловості мають лише формальний характер.

Джерело: liga.net