(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

08 Листопад 2019

Обійти пів світу

Близько 10,5 тисяч кілометрів долають протягом року обхідники «підземки» Департаменту обслуговування газорозподільних мереж та споруд ПрАТ «Кременчукгаз».

Існує оманливе враження, що газ сам приходить трубами до наших домівок і ніхто за ним не слідкує. Насправді ж є люди, які повсякчас турбуються про всі газові мережі та устаткування, аби вони безпечно працювали.

Цього разу йтиметься про Департамент обслуговування газорозподільних мереж та споруд (ДОГРМ та С) - це основна служба ПрАТ «Кременчукгаз». Тут працює близько двох сотень фахівців. У компетенції Департаменту перебуває практично вся експлуатація, за винятком метрології.

Щоденно один обхідник підземки проходить як мінімум три кілометри, обстежуючи мережі. Важко уявити, але за рік роботи служби складається цифра у 10,5 тисяч кілометрів – практично це відстань від Чикаго до Пекіна! 

Про Департамент, до якого входить кілька підрозділів, розповів його керівник Євген Козлов.

Євген Козлов

«Усі підрозділи важливі, - каже він, - але все ж таки найбільш відповідальна та основна - це група обслуговування ГРП і ШРП. Лише ШРП (шафові розподільні пункти) налічується 240. Плюс 81 ГРП (газорегуляторні пункти)».

Працівники Департаменту слідкують за приладами, виконують регламентні роботи, щоб тиск газу був стабільним і не перевищував допустимих норм. Такі пункти обладнані приладами, що понижують тиск, утримують на заданому рівні. Якщо від постачальника приходить газ під високим тиском, то в розподільчих мережах може бути середній тиск, потім уже до абонента потрапляє низький тиск. Все це називається редукування. Люди які працюють у такій групі, роблять обходи, обслуговують ГРП та ШРП, виконують ремонти.

Тендітні жінки бережуть справність потужних газопроводів

Але найбільше працівників Департаменту задіяно на дільниці моніторингу розподільних мереж.

Тендітні жіночки - співробітниці дільниці - дбають про справність газопроводу

Це найбільший підрозділ. Він складається із обхідників газопроводів. Практично це слюсарі з експлуатації та ремонту газорозподільних мереж. Це стосується зовнішніх газопроводів, в основному підземних, а також колодязів, засувок і ті..

«В моніторингу розподільчих мереж у нас найбільше дівчат та жінок, - розказав керівник ДОГРМ і С Євген Козлов. - У решті підрозділів переважно чоловіки. Молодь не хоче йти до нас працювати тому, що зарплати у нас наразі нижчі ніж в інших організаціях. Якщо раніше і монтерами, і електриками, і слюсарями працювали люди переважно з вищою освітою, то тепер випускники вузів до нас «не доходять», їдуть за кордон, або йдуть на інше підприємство, де більше платять. Якщо взяти моніторинг наших мереж, то слюсарями «підземки» працюють переважно жінки. Це здебільшого огляд газопроводів, виявлення та усунення витоків газу, а також господарська робота – прибирання, побілка колодязів, нанесення прив’язок, фарбування газопроводів, ведення журналів».

Найнебезпечніша робота

Третій підрозділ Департаменту - група врізок та аварійно-відновлювальних робіт (АВР).

Цей підрозділ складається переважно зі зварювальників

«Коли щось трапляється в будинку чи в квартирі, на ШРП, на газопроводі, на засувках, у колодязях, то насамперед туди терміново виїжджає Аварійно-диспетчерська служба (АДС), що локалізує аварійну ситуацію, або ліквідовує, - каже Євген Козлов. - Якщо, наприклад, хтось перерив екскаватором газопровід і неможливо ліквідувати порив, то вони вимикають шафову засувку, таким чином без газу може залишитися цілий квартал. І ось тоді вступає в дію група врізок та АВР. Інколи трапляється, що навіть неможливо перекрити витік, скажімо, на якомусь газорегуляторному пункті. Неможливо залишити все місто без газу. Або можливо, але з великими втратами. Отож у таких випадках ми співпрацюємо: фахівці служби «104» ліквідують витік накладанням бандажів, хомутів і ті.. Одночасно група врізок та АВР займається відновленням мереж».

До них входять і дрібні ремонти за заявкою абонентів, зокрема, врізки будь-яких видів. Наприклад, коли необхідно переварити опуск на газову плиту, адже абоненту заборонено це робити самому. Тобто, задіюють групу врізок та АВР, якщо робота пов’язана з проведенням будь-яких ремонтно-зварювальних робіт  на газопроводі або при газифікації нового району, вулиці чи села, для виконання врізок.

Причини витоків

Наразі витоки - це звичне явище, хоча бути їх не повинно. На мережах багато різьбових, фланцевих з’єднань – всі вони абсолютно негерметичні. Найрідше витік буває на зварювальному з’єднанні.

Головні фактори: спека, холод, зима-літо, погодні умови – дощ, сніг, волога, пересихання змазки, паклі. На сонці відбувається розширення труби, а при морозі навпаки звуження. Інколи на мережі падають дерева, град, влучає блискавка. Існує і зовнішній людський вплив – газопроводи збивають машинами, їх руйнують вандали заради металолому. Були випадки, коли труби навіть пробували викопати.

Найнебезпечніша робота у групи врізок та АВР – адже вони виконують ремонти і врізки в існуючий газопровід.

Енергослужба

Ще один підрозділ Департаменту - це електротехнічна лабораторія - енергослужба (ЕТЛ-ЕС).

Працівники лабораторії працюють з контуром заземлення

На неї покладено всю відповідальність за електричну частину. В тому числі, заміри опору та загалом все, що пов’язано з електрикою.

ЕХЗ та ПОМ

Зусилля групи ЕХЗ та ПОМ – електро-хімічного захисту та приладового обстеження мереж спрямовані на захист газопроводів від корозії.

В переважній більшості газопроводи сталеві. В Європі вже практично скрізь їх замінили – підземні там давно поліетиленові. А за нашими, що залишилися у спадок від Союзу, треба ретельно слідкувати. Крім того, група обслуговує катодні станції – електроперетворювачі, які захищають від руйнування мережі.

Обхідники внутрішніх мереж

Дільниця внутрішньобудинкових ГРМ займається обслуговуванням мереж в квартирах і будинках.

Зокрема, така робота проводиться в багатоповерхівках.

«Аби запобігти аварійній ситуації, не допустити жертв, попередити  загрозу життю людей, ми щоденно обходимо газопроводи, - розповідає Євген Козлов. - Абонент повинен платити гроші за свої мережі і за свій газопровід-ввід. За «Правилами безпеки систем газопостачання», газове обладнання підлягає відключенню, якщо власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) не забезпечив технічного обслуговування, уклавши договір про це.

Ми обходимо всі газопроводи, а в будинок до абонента навіть не заходимо, бо здебільшого не укладено угоду. Їх дуже мало в порівнянні з загальною кількістю абонентів. Якщо наразі нараховується приблизно 140 тис. абонентів, то угод вже близько 10 тис.».

Учбовий центр

До складу Департаменту входить ще й учбовий центр, де навчають робочим професіям: слюсаря з експлуатації та ремонту газового устаткування, монтера електро-хім-захисту, слюсаря КВП – контрольно-вимірювальних приладів і стропальника.

Працівники підприємства - слухачі учбового центру 

Це місяць навчання та два місяці практики. В роботу служби входять також просвітницька робота й інструктажі.

Ті, хто бережуть наш спокій

Ми живемо в теплих приміщеннях, готуємо вечерю, приймаємо гостей. А такі ж люди як і ми в цей час протистоять загрозі цьому благополуччю. Подекуди абоненти й гадки не мають, що десь поряд виникла небезпечна ситуація. Щоденно фахівці Департаменту зайняті важкою фізичною роботою: обходять тисячі кілометрів мереж, крутять гайки, виконують висотні роботи, забираються в колодязі, траншеї та приямки. Щоб тримати ситуацію під контролем, чергують цілодобово, в тому числі на вихідні та свята. Трапляється, що фахівцям доводиться здійснювати газонебезпечні роботи, такі як зварювання під тиском чи на діючому газопроводі при суворому дотриманні техніки безпеки в найменших дрібницях. Варто розуміти, що такі ситуації потребують оперативно приймати рішення, адже неправильні дії майстра можуть призвести до вибуху газу.

Згуртований колектив Департаменту вчасно й на 100% виконує завдання, усуває аварії.

В результаті налагоджений взаємозв’язок усіх підрозділів Департаменту ОГРМ та С працює на те, щоб кожен із нас міг не задумуючись заварити каву у затишку та теплому помешканні.

Нагадаємо, що у складі ПрАТ «Кременчукгаз» працює найоперативніша служба «104».

Крім того, ми розповідали, що розпочав роботу новий відділ – Центр обслуговування споживачів ПрАТ «Кременчукгаз».