(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

10 Жовтень 2020

Гаранти прибутку та чесних стосунків

Метрологи ПрАТ «Кременчукгаз» відзначають професійне свято (ФОТО).

День стандартизації та метрології відзначають в Україні сьогодні, 10 жовтня, 2020 року. На плечах метрологів нашої галузі – точність, якість і безпека газопостачання.

Напередодні професійного свята начальник Лабораторії з повірки засобів вимірювальної техніки Технічного управління ПрАТ «Кременчукгаз» Вадим Романчук розповів про свою службу та її роботу.

В.Романчук

Навіщо на підприємствах тримають службу метрологів? Щоб контролювати точність приладів?

Так. Але від цього залежить і фінансове благополуччя підприємства, його прибуток.На метрологів покладена відповідальність за гарантію чесних стосунків між постачальником та споживачем.

Що роблять метрологи вашої лабораторії?

Ми повіряємо побутові лічильники газу, що стоять у квартирах та промислові – на підприємствах. 

Як відбувається повірка?

Згідно Закону про метрологію, лічильники газу повинні повірятися раз на 8 років. Вважається, що за цей час можуть виникнути якісь похибки. Ми повинні їх виявити.

Повірка - це доказ того, що лічильник рахує правильно (чи неправильно).

У «Кременчукгазу» є бригади, що знімають лічильники і привозять до нас в лабораторію. Тут є стенди з повірки – два побутових і один промисловий. Вони оснащені спеціальними программами. На всіх стендах установлені зразкові лічильники. Раз на рік відбувається повірка еталонів. Держпідприємство «Івано-Франківськ-стандарт-метрологія», що є науковим метрологічним центром, підтверджує наші повноваження. Якщо треба, наші прилади калібрують.

Отож ми здійснюємо повірку лічильників: виставляємо їх партію на стенд, проганяємо по програмі і вона видає результат: придатний прилад до подальшої експлуатації чи не придатний. В останньому випадку прилад відбраковують.

Повірку проводимо в присутності представника Центру стандартизації та метрології, який щоразу контролює процес, а потім на кожен справний лічильник видає свідоцтво, а на той, що має відхилення – довідку.

Загалом це автоматизована процедура, де практично відсутній людський фактор. Двері лабораторії щільно зачинені, там підтримується відповідна температура й діють суворі еталони.

Ми не єдині метрологи на підприємстві. В Департаменті обліку ПрАТ «Кременчукгаз» також працюють наші колеги. Інженери того підрозділу виїжджають на підприємства і контролюють роботу лічильників на промислових об’єктах, де встановлені коректори, що показують тиск і т.і.. Ці фахівці користуються особливим статусом і мають право потрапити на об’єкт у будь-який час без всіляких обмежень. Іх завдання перевірити лічильник: чи не було втручання у цей прилад.

На прибудинкових лічильниках також працює группа метрологів ПрАТ «Кременчукгаз». Вони щомісяця фіксують показники, а між цими датами слідкують, аби прилади працювали правильно.

Як робота з еталонами відбивається на способі життя?

Дуже показово! (посміхається) Метрологи дуже зібрані, дисципліновані люди. Наша робота потребує особливої відповідальності.

Метрологи, що працюють у «Кременчукгазі», унікальні фахівці. Таким знанням, якими вони володіють, ніде не навчають. Це практики, які отримали досвід від спеціалістів, що вже на пенсії. А вони передали такі нюанси, про які ніде більше не дізнаєшся!

Знаєте, я навіть остерігаюсь, якщо хтось звільниться, то буде «головний біль»: де знайти заміну?!!

Чи бувають курйози у вашій роботі?

Ми стикаємося із різноманітними втручаннями у роботу індивідуальних лічильників, а відповідно із людською хитрістю та винахідливою брехливістю. Подекуди це навіть смішно. На моєму віку були випадки коли демонтаж пломби на міцному дроті споживачка пояснила тим, що витирала пил. А інша розказувала, що так ретельно витирала пил, що протерла дірку на металевому лічильнику. Мені здається що можна б уже було зробити музей майстерності крадіїв.

Робота з абонентами завжди весела (сміється). Це зараз ми не контактуємо зі споживачами, а раніше наша служба займалася також і демонтажем та доставкою, то ми такого наслухалися! І штурмували нас, і бабусі проклинали, і дідусі милицями кидалися. Люди різні бувають…

Віднедавна у вас поліпшилися умови роботи?

З травня 2020 року ми працюємо в новому приміщенні на основній території підприємства, де створені всі умови для якісної роботи. Крім того, це зручно для фахівців і споживачів, бо раніше лабораторія знаходилася на правобережжі і всі втрачали час на переїздах.

Я хочу привітати всіх метрологів нашої служби, і загалом коллег, із професійним святом, побажати їм плідної праці на благо кожного підприємства, де вони працюють, а ми будемо намагатися не підвести наш рідний «Кременчукгаз»!