(0536) 78-04-04
пров. Героїв Бреста, 46, 39601

НОВИНИ

04 Жовтень 2019

Асоціація газового ринку України пропонує розв’язати клубок боргів

Асоціація газового ринку України напередодні опалювального сезону 2019-2020рр.. оголосила про те, що його початку загрожує тарифний колапс. У прес-конференції 18 вересня взяли участь представники газорозподільчих підприємств України, в тому числі ПрАТ «Кременчукгаз». Йшлося про те, що оператори газорозподільних систем найвірогідніше увійдуть в новий опалювальний сезон із хронічно збитковими тарифами. У цифрах це близько 20 млрд грн..

Газопостачальники несуть значні витрати на фонд заробітної плати, закупівлю технологічного газу, що породжує ланцюг взаємних боргів на ринку природного газу і, звичайно, дбають про мережі. Тим часом, за словами голови Асоціації Дениса Сенектутова, лише близько 10% коштів, які ми сплачуємо у платіжках за газ, йдуть на безперебійне і безаварійне постачання газу в наші оселі.

Від профільного регулятора - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) - члени Асоціації газового ринку України вже протягом двох років вимагають підняти тариф до економічно обґрунтованого. А також розділити рахунки: щоб споживач окремо сплачував за газ і окремо, за послуги.

При цьому загальний рахунок для споживача не зміниться.

Наразі структура тарифу така:

З 1 липня вартість газу для населення складає 6486, 85 грн за 1000 м3, з яких:

90,75% (5886,81 грн) – вартість природного газу, яку сплачуємо НАК «Нафтогаз України»

2,91 % (188,63 грн) - оплата оператору газотранспортної системи обсягу замовленої потужності, сплачується АТ «Укртрансгаз»

2,27% (147,17 грн) - торгова націнка на вартість природного газу, сплачується ТОВ «Кременчукгаз-постачання»

4,07% (264,24 грн) – послуги з розподілу природного газу – дохід ПрАТ «Кременчукгаз».

Всі складові  ціни наведені з урахуванням з ПДВ. З цією темою ми знайомили вас раніше.

В Нацкомісії щонайменше двічі до цієї прес-конференції заявляли про необхідність перегляду тарифу, констатацію факту його збитковості, невідповідність тарифу по основних елементах витрат, які складають левову частку, але самого перегляду тарифу не відбулося.

На засіданні НКРЕКП 24 вересня знову не озвучили вирішення цієї проблеми.

Щоправда, на офіційному сайті Нацкомісії заявили про те, що збираються переглянути методику тарифу на розподіл. Проєкт документу опублікований 2 жовтня 2019 року. Передбачається, що його розглянуть на наступному засіданні НКРЕКП 7 жовтня.

Натомість Асоціація оприлюднила своє бачення вирішення проблеми.

Дані свідчать про больові точки газового ринку, дискримінацію операторів ГРМ з боку НКРЕКП та Уряду.

Йдеться про те, що створений на газовому ринку клубок боргів нівелює інвестиційну привабливість української газотранспортної системи (ГТС) і унеможливлює участь європейських партнерів в її управлінні. Така ізоляція загрожує існуванню українського транзиту та газового ринку в цілому.

Та головне в інформації Асоціації - це конкретні кроки регулювання ринку газу.

Для  розв'язання штучно створеного боргового клубка потребуються узгоджені дії уряду, НКРЕКП та групи Нафтогаз.

При цьому Нацкомісія повинна встановити економічно обґрунтовані  тарифи з урахуванням збитків 2014-2019 рр. Якщо діючий тариф становить 0,5 грн за куб.м, то беззбитковий мусить бути на рівні 1,5 грн за куб.м.

Так само Уряд має встановити обґрунтовані норми споживання газу і врегулювати існуючі борги споживачів по ланцюжку.  

Завдання Кабміну та Нацкомісії - перевести облік газу на кВт*години, застосувати європейський формат стандартних умов при обліку газу  – 00С, компенсувати борги споживачів за період 2014-2019 рр., які виникли через рішення КМУ та НКРЕКП.

Разом із Урядом, Національною комісією та операторами ГРМ групі Нафтогаз слід відпрацювати порядок реструктуризації та погашення боргів, які виникли за період 2014-2019 рр..